Není půjčka jako půjčka. Co by vás mělo zajímat nejvíce?

Ocitli jste se v situaci, kdy přemýšlíte nad úvěrem? Ať už si potřebujete půjčit z jakéhokoli důvodu, vždy byste měli rozumět základním náležitostem každé půjčky. Ty vám totiž napoví nejen v tom, jak dlouho budete půjčku splácet, ale i v tom, o kolik vypůjčenou částku přeplatíte.

Každý úvěr pro konkrétní osobu v sobě skrývá základní informace, které by vás měly zajímat. Tyto informace vám totiž pomohou udělat plně informované a vědomé rozhodnutí. Přesto není výjimkou sjednání úvěrů, u kterých dlužník neví vše podstatné. Na vině je jednak samozřejmě nedostatečná finanční gramotnost, ale také rychlost a jednoduchost, s jakou dnes bankovní i nebankovní subjekty peníze půjčují. To z úvěrů dělá výborně dosažitelný produkt, pro který se není třeba nijak zvlášť namáhat.

Opak je však pravdou a zjištění základních informací o každé půjčce je předpokladem toho, že se dlužník nedostane do dluhové pasti. Co by vás tedy při sjednání úvěru mělo zajímat nejvíce?

Jakmile máte rozmyšlenou částku, kterou potřebujete půjčit, je si třeba pevně stanovit částku, kterou můžete měsíčně vynaložit na splácení. Spoustu bank v dnešní době již nabízí možnost stanovit si výši měsíční splátky a ta následně ovlivňuje celkovou dobu splácení a kolikrát i úrokovou sazbu, tedy to, kolik zaplatíte věřiteli navíc. Pozor však, tato částka se vyjadřuje v procentech a za určité období, nejčastěji za rok.

Obvykle tedy platí, že čím vyšší splátky si stanovíte, tím rychleji je budete mít z krku a tím menší úroková sazba se na váš konkrétní úvěr bude vztahovat. Není to však pravidlem, a proto je důležité tyto ukazatele vždy s novou půjčkou řádně pročíst a porovnat. Můžete tak učinit například na internetovém srovnávači finančních a pojišťovnických produktů Porovnej24.cz, kde po zadání půjčované částky rychle zjistíte vaše možnosti.

Neméně důležitý údaj je poté i RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta udává výhodnost celé půjčky a pro vás je jedním z nejdůležitějších ukazatelů. Pomůže vám totiž vidět celkové náklady na úvěr včetně poplatků, které musíte během jednoho roku zaplatit. Pamatujte, čím nižší RPSN, tím výhodnější úvěr.

Ne vždy jsou ale čísla to nejpodstatnější a pokud si u dané instituce půjčujete poprvé, je pro vás neméně důležité i to, jak je věřitel solidní. V České republice operují desítky poskytovatelů úvěrů a některé z nich, převážně ty nebankovní, nemají příliš dobrou pověst. Neznamená to ale, že je každý nebankovní poskytovatel půjček špatný, a proto není od věci pročíst recenze již stávajících klientů.

Záruku solidních poskytovatelů máte i při srovnání na stránkách Porovnej24.cz, kde naleznete jen důvěryhodné banky a partnery. Každý úvěr se však může nepatrně lišit třeba i podle vaší konkrétní platební historie. Hlavní zásadou je tak vždy pečlivě číst podmínky úvěru.

Publikováno: 26. 11. 2021

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Denisa Zábranská