Jaké jsou klady a zápory hypotéky

Hypotéka je pohledem odborníků jedním z nejdoporučovanějších úvěrových produktů na trhu. Pokud nad ní také začínáte uvažovat, bude se vám hodit přehled kladů a záporů, které tento úvěrový produkt konkrétně má.

Nabídne skutečně vysoké částky

Hypotéka se nedá srovnávat s jakýmkoliv jiným úvěrem na trhu. I když vezmeme v potaz spotřebitelské půjčky s možností získání statisíců korun, hypotéka je schopna nabídnou klientům i několik milionů. V soukromém segmentu se tak řadí mezi úvěry, kde lze získat tu nejvyšší sumu, jakou klient jenom může potřebovat. Navíc delší doba splácení zajistí, že měsíční splátka může být v řádech několika tisíců korun, což nijak výrazně nezatíží rodinný rozpočet.

Hypotéka může být využita různými způsoby

I to je její velké plus. Nejprve se podívejme na to, že existuje i takzvaná americká hypotéka. Její specifikací je to, že jde o půjčku neúčelovou, s možností libovolného využití peněz. Ani klasická bankovní hypotéka v tomto směru nezklame. Většina lidí ji má spojenou s koupí, nebo stavbou nemovitosti. Díky získaným financím však není problém třeba ani rekonstruovat, nebo koupit podíl v družstvu, či vypořádat vztahy v rámci dědického řízení.

Je nutné ručit nemovitostí

Problémem u hypoték může být to, že ji nelze získat bez toho, aby žadatel ručil nemovitostí. U té americké je pochopitelně podmínkou, že nemovitost již musí existovat. U klasické účelové bankovní hypotéky je možné ručit domem, který se bude stavět, stejně jako není problém ručit i bytem, který se bude kupovat. Toto ručení trvá po celou dobu splácení tohoto úvěrového produktu.

Podmínky získání se stále zpřísňují

Byla doba, kdy nebyl problém financovat pomocí hypotéky sto procent kupní ceny nemovitosti, stejně jako nebyl žádný problém získat peníze i s teoretickou nulou na bankovním kontě. Nyní je to všechno jinak. Žadatel získá vždy sumu menší, a pokud jde o jeho účet, tak se vyžaduje, aby měl našetřený určitý finanční objem.

Publikováno: 23. 10. 2017

Kategorie: Hypotéky

Autor: Denisa Zábranská