Základní úroková sazba zůstává beze změny. Hypotéky zlevňují jen pozvolně

Česká národní banka podle očekávání na srpnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Ta tak již rok zůstává na 7 % a ani v dohledné době se neočekává, že bude klesat. Průměrná sazba u hypoték přesto klesla již třetí měsíc v řadě, a to na 6,19 %. V praxi to ovšem znamená, že lidé zaplatí jen o pár sto korun méně.

Pro představu, u hypotéky na 3,5 milionu korun se splatností 20 let je nyní rozdíl u měsíční splátky jen 276 korun. Nejvýrazněji podle Swiss Life Hypoindexu zlevnily hypotéky fixované na tři roky. Od 1. července navíc už ani není v platnosti ukazatel DSTI, který žadatele o hypotéku posuzoval z hlediska toho, jaký nejvyšší podíl může představovat měsíční splátka úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr.

„Zájem o hypotéky se přesto nezvedá a hypoteční trh částečně zamrzl. Původně se očekávalo, že tím zásadně zlevní nemovitosti. To se však stalo jen u některých typů, jako u secondhandových bytů nebo u rekreačních objektů. Při úvěru na 3,5 milionu korun a dobou splatnosti 20 let zůstává průměrná měsíční splátka nad 23 tisíci korun, a do toho se jen tak někomu nechce,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

V Praze a v dalších větších městech České republiky je však nájemné velmi podobné jako zmiňovaná částka za měsíční splátku, někde i vyšší. Proč tedy lidé nedají přednost raději vlastnímu bydlení a hypotéce? Podle Novotného je situace složitější, než vypadá.

„23 tisíc korun zaplatíte, pokud si půjčíte mezi 3-4 miliony. Za ty však v menších městech pořídíte byt 1+1 až 2+kk, V Praze za tuto cenu kolikrát nenajdete ani garsonku. Osobně bych řekl, že lidé vyčkávají na to, jak se celá situace vyvine. V tomto roce další pokles úrokových sazeb neočekáváme, ale co bude za rok, za dva, to nelze říct. Možná i z toho důvodu je teď větší zájem o pronájmy.“

To mohou potvrdit i pronajímatelé, na jeden inzerát se většinou ozývají desítky zájemců. „Pro pronajímatele je to výborná zpráva. Pokud mají na daný byt hypotéku, peníze z nájemného jim většinou pokryjí celou měsíční splátku a zbývá i něco navíc. O to spíše za předpokladu, že správu nemovitosti provádí realitní společnost,“ upozorňuje David Novotný.

V době, jako je tato, se pronajímatelé čím dál více obrací na firmy, které se specializují na správu nemovitostí. Když pomineme administrativní zátěž nebo jednání se zájemci o nájem, profesionální správa slibuje i větší stabilitu. „U profesionální správy je daleko více pravděpodobné, že nemovitost nezůstane neobsazena. A když už se tak stane, jiný nájemník je většinou nalezen do 2 týdnů. V dlouhodobém horizontu je tak profesionálně spravovaná nemovitost výdělečnější, neboť nedochází k výpadkům z nájemnému. Služba si sama na sebe dovede s přehledem vydělat,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates. 


Publikováno: 15. 08. 2023

Kategorie: Hypotéky

Autor: Denisa Zábranská