Co je to RPSN

Také při výběru půjčky hledíte hlavně na úrokovou sazbu? Není vždy ideálním ukazatelem. Proto je lepší při volbě ideální půjčky hledět na RPSN neboli roční procentuelní sazbu nákladů. Z jakého důvodu?

Co je to RPSN?

Roční procentuelní sazba nákladů neboli RPSN je hodnota, která ukazuje, nakolik je půjčka výhodná, nebo nevýhodná. Podobně jako úroková sazba, i tato hodnota je uváděna v procentech a vychází z objemu peněz, které si půjčujete. V praxi to znamená, že čím je RPSN nižší, tím samozřejmě lépe. Tato hodnota jasně ukáže, jak je půjčka skutečně výhodná.

Co všechno RPSN obsahuje?

Jednoduše řečeno obsahuje vše, co může půjčku zdražovat. Tedy vše, co zaplatíte navíc. V RPSN je obsažený třeba i samotný úrok, a tak nikdy nemůže dojít k tomu, že by snad RPSN bylo nižší, než úroková sazba. Dále jsou v této sazbě zahrnuty třeba všechny účtované poplatky, které s půjčkou souvisí. Zapomínat nelze ale ani na povinné pojištění, nebo jakékoliv další platby, které se k úvěru přímo vztahují.

Je povinné ji uvádět

Nyní by měla být jasně vyznačena u každého úvěrového produktu. To proto, že tato povinnost je zakotvena v zákonech. Měla by být nejenom součástí smlouvy, ale třeba i reprezentativních příkladů, stejně jako by měla být i součástí různých produktových letáků. Důvodem je to, aby se klient lépe zorientoval v nabídce a jednoduše posoudil skutečnou výhodnost půjčky.

Někdy vychází až astronomicky

Jelikož se daná sazba počítá podle vzorce, který vychází z ročních nákladů, může v některých případech vycházet až astronomicky. Příkladem mohou být mikropůjčky, kde má RPSN i tisícové hodnoty. V reálu to ale neznamená, že byste o tolik přeplatili. Zde je proto lepší používat raději selský rozum a tuto sazbu porovnávat u dlouhodobějších půjček. Zde je její vypovídající hodnota velice dobrá a přesná.

Publikováno: 02. 12. 2022

Kategorie: Praktické informace

Autor: Denisa Zábranská