Proč pořídit byt jako investici?

Nemovitosti nemusí být určené jenom k bydlení. Mohou být i cestou, jak zhodnotit finanční prostředky. Byt jako investice se stává stále více zmiňované téma a rozhodně není méně oblíbenou položkou než drahé šperky či hodinky. Jaké jsou dnes možnosti? Podívejme se společně.

Klasický pronájem

Cesta, která souvisí s tím, že je pořízen konkrétní byt, který je dále pronajímán. Výdělek je spojený právě s pravidelně placeným nájemným. O jeho výši rozhoduje pochopitelně celá řada věcí, jako je velikost bytu, jeho technický stav, ale třeba i lokalita, nebo ostatní náklady. Autoři nákupního portálu interentovyporadce.cz připomínají, že: Rizikem mohou být v daném případě neplatiči, nebo neustále se střídající nájemníci, z čehož plyne, že byt může být několik měsíců v roce zcela prázdný.

Do popředí se dostávají také investiční byty

Jedná se o variantu velmi podobnou té předchozí. Jenom s tím rozdílem, že se kupuje nemovitost, ve které už je nájemník, a to ve většině případů spolehlivý a dlouhodobý. Od toho je možné už poměrně dobře odvodit reálnou návratnost. Navíc odpadají starosti spojené s hledáním toho pravého, stejně jako jsou minimalizovány rizika neplacení. Negativem může být to, že investiční byty jsou přece jenom trochu dražší, než když koupíte klasickou prázdnou nemovitost a nájemníka hledáte sami.

Výdělku lze dosáhnout i díky stoupající ceně nemovitostí

Levně koupit a draze prodat. Základní pravidlo, které funguje i ve chvíli, kdy je pořizován byt jako investice. Ideální je nakoupit ho v době, kdy jsou ceny bytů na minimech, a prodat ho v době, kdy atakují vrcholy. Odhadnout ten ideální okamžik však nemusí být snadné. I proto zde je riziko možné ztráty hodnoty kupovaného bytu. Také nezapomínejme na další okolnosti, které mohou cenu zvyšovat a snižovat. Je to budoucí vývoj celé lokality, dostupnost dalších volných bytů v okolí, nebo složení obyvatelstva dané čtvrti. To může zhodnocení napomáhat, nebo i vést ke snižování ceny.

Publikováno: 20. 06. 2019 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Reality

Autor: Denisa Zábranská