Je lepší nájem nebo hypotéka

Celkem jasně položená otázka, na kterou není vždy jednoduché jasně odpovědět. Ptáte se, zda je lepší nájem nebo hypotéka? Potom je ideální hledat konkrétní odpovědi hned v několika konkrétních rovinách. Jaké to jsou?

Vlastnictví nemovitosti

Pokud jste někde nájmu, je jedno, jak dlouho budete platit. I když zde budete platit měsíční nájemné celý život, nikdy vám daná nemovitost ani její část nebude patřit. V tomto je hypotéka určitě lepší, jelikož její postupné splátky se vážou k tomu, že průběžně hradíte své vlastní bydlení. Jakmile uhradíte poslední splátku, je konkrétní byt, popřípadě konkrétní dům jenom vás samotných.

Budoucí rizika

Co se stane, pokud ztratíte zaměstnání, nebo se stane jiná neočekávaná věc, která vás vyřadí z produktivního života? U nájmu dáte jednoduše výpověď a začnete si hledat něco nového, nebo půjdete k rodině, či přátelům. Pokud jde o hypotéku, je problém mnohem větší. Pokud své závazky nebudete dlouhodobě plnit, přijdete o svou budoucí nemovitost a zařadíte se do registru dlužníků.

Celková mobilita

Pokud se budete chtít přestěhovat jinam, je přece jenom výhodnější být v nájmu. Dáte výpověď, během zákonné lhůty si najdete něco jiného a v klidu se přestěhujete. U hypotéky to může jít také, ale je to složitější. Je totiž nutné prodat danou nemovitost a realizovat takzvané převzetí hypotéky. A to je jak časově, tak i administrativě mnohem náročnější.

Výše splátek

Zde sice může být vše individuální, ale přece jenom je možné říci, že splátka hypotéky může výt často nižší, než výše klasického nájmu – pokud pomineme náklady na fond oprav a energie, které budete platit tak jako tak. I to může nahrávat možnosti, kterou je právě hypotéka. Navíc dané peníze nedáváte zcela někomu jinému. V podstatě je investujete do vlastního, zatímco bance zůstávají jenom domluvené úrokové sazby. A ty jsou u hypoték poměrně nízké.

Publikováno: 11. 12. 2017

Kategorie: Praktické informace

Autor: Denisa Zábranská