Jak na hypotéční úvěr na rekonstrukci staré vily

Většina lidí si myslí, že hypotéka může být využita jenom na stavbu vlastního domu, nebo na koupi vlastního bydlení. Tak to ale není. Možností je více. Co třeba rekonstrukce staré vily? Nemusí to být žádný problém. Jak by měl takový hypoteční úvěr vypadat?

Bez odhadu to nepůjde

Hypotéky jsou specifické tím, že je nutné při jejich získání ručit nemovitostí. Naprostým základem je proto odhad. Někdy má banka své vlastní odhadce, jindy je nutné oslovit třetí osobu. V obou případech je odhad hlavním podkladem pro určení sumy, kterou je možné získat. Dále nezapomínejte také na odhad nákladů na rekonstrukci. Tato cifra je nezbytná proto, abyste přesně věděli, kolik peněz od banky požadovat.

Myslete na vícepráce

Když že se nemovitost kupuje, je cena pevně daná a nemění se. Při stavbě, ale i při rekonstrukce staré vily se mohou objevit takzvané vícepráce. Není to nic neobvyklého. Realizační firma může narazit na něco, co znamená nutnost navýšení nákladů. Na to je dobré při braní hypotéky myslet a mít k dispozici i rezervu, pokud by se rozpočet nečekaně navýšil. U rekonstrukcí, hlavně ve starších objektech je to jasný standard.

Na materiál, ale i na práci

Klasická hypotéka je účelová, což znamená, že je nutné dokládat faktury, smlouvy a další nutné dokumenty. Financovat z ní lze pochopitelně nejenom samotný materiál, ale také veškerou práci – tedy činnost lidí, kteří rekonstrukci provádějí. I toto dnes bývá poměrně samozřejmým standardem.

Zajímejte se o neúčelovou část úvěru

Některé banky ho umí poskytnout. O co jde? O část peněz, které nemusíte využít nutně jenom na klasické práce a na materiál, který s rekonstrukcí souvisí. Za danou neúčelovou část je možné pořídit třeba vnitřní vybavení, jako je nábytek, elektronika, spotřebiče a mnoho dalšího. Bude to nejenom jednodušší, ale často i výhodnější, když tuto variantu porovnáme s účelovým, ale i neúčelovým spotřebitelským úvěrem.

Publikováno: 18. 12. 2017

Kategorie: Hypotéky